Дисковата херния представлява излизане на течното ядро от междупрешленния диск.В човешкото тяло има 24 диска.
Всеки диск се състои от една външна твърда част и вътрешна желатинообразна част.Причината за образуването на дисковата херния е неправилното и неравномерно разпределяне на центъра на тежестта от една страна и от друга обезводняването и остаряването на диска .Дискови хернии с е образуват най-често в най-натоварените и най-подвижни зони.Тава се 6/7 шиен прешлен или около4- 5 поясен прешлен. Последните се наричат ИШИАС и ЛУМБАГО
1. Когато гръбнака не се намира в правилна физиологична позиция и тежестта на тялото се измества в една или друга посока,се стига до пренатоварване на различните части на междупрешления диск. Основна причина е най-често неправилното разположение на Атласа и наклонената глава в една или друга посока.Това състояние може да се сравни с износването на гумите на колата ,когато те не са добре балансирани.
2. За да бъде компенсирна неправилната стойка и да остане гръбнака в равновесно положение е необходимо мускулите да се съкратят и така се стига до едно перманентно състояние на стегнатост или контрахиране на мускулите на гръбнака.
Това състояние допълнително увеличава налягането върху междупрешлените дискове и води до благоприятстване на образуването на дискова херния.
3. С времето междупрешлените дискове загубват от водното си съдържание и те стават по-чупливи и се свиват.Състоянието може да се сравни с грозде и стафида.
4.Когато върху тялото се упражни по-голяма сила или се натовари с допълнителна тежест(тук се отнасят и излишните килограми ) , и върху мускулите ,които преди това са били увредени или нетренирани се стига
до прекомерно голямо налягане върху диска .
5.Образуваните малки пукнатини във външната част на диска се разширяват ,
1. Гръбначен мозък
2,3,4,5.- Гръбначно-мозъчно коренче
6. Междупрешленен диск
7. Дискова херния
8. Гръбначен прешлен
под повишеното налягане желатинозното ядро на диска преминава през цепнатините и достига нервните коренчета като предизвиква дискова херния и притискане на нервите.
Това състояние е свързано най-често с болка и изтръпване или мравучкане на съответната част от тялото и ръцете и краката до невъзможност за движение или в най-лошия случай до нарушения на отделителните функции-ОСТРА ДИСКОВА ХЕРНИЯ.
Така се нарушава обмяната на веществата на диска и околните мускули,което допълнително води до удължаване процеса на възстановяване.
Затова храненето има огромно значение за предотвратяването и лекуването на дисковата херния.Всички храни ,които водят до увеличаване на киселинността на организма,от една страна нарушават нормалната обмяна на веществата и от друга водят до намаляване на способността на мускулите да се съкръщават и от там до затруднение на тяхната поддържаща функция.
КАКВИ СА ЛЕЧЕБНИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ?
При вече появила се дискова херния обикновено се използват медикаменти,които намаляват болката и възпалението.Такива са НСПВ Средства и Кортизон,инжекции с локални анестетици и/или инфузии.Истинската Регенерация на диска (ако изобщо се достигне такава) се осъществява от организма и продължава най-малко 6 месеца.
За да се разбере,защо дисковата херния е трудно податлива на регенерация,е важно да се се знае,че осигуряването с хранителни вещества на диска зависи от кръвното налягане и от околните тъкани.Единственият начин дисковата херния да се изхранва зависи от състоянието на околните тъкани.Междупрешленият диск няма кръвоносни съдове и неговото съществуване и здравина зависят само от дифузията на хранителни вещества и вода от околните тъкани.Когато кръвното налягане е по-високо от това на междупрешленият диск,тогава диска не може да се самообновява и остарява,следователно вероятността за поява на дискова херния се увеличава.Затова е важно артериалното налягане да бъде медикаментезно и диетологично временно или постоянно нормализирано.
Екстензията също е добър метод да се раздалечат един от друг прешлените и да се даде възможност за намаляване на натиска върху диска.
С консервативните методи могат евентуално успешно да бъдат излекувани около 90% от всички дискови хернии.
Когато дисковта херния е твърде голяма и не може да се повлияе от консервативното лечение ,единствена възможност остава ОПЕРАЦИЯТА.
КАКВО ВЛИЯНИЕ ИМА АТЛАСА ВЪРХУ ДИСКОВАТА ХЕРНИЯ?
Конкретно върху появата и развитието на дисковата херния АТЛАСА НЯМА ВЛИЯНИЕ.
АТЛАСА има влияние върху стойката и правилното положение на гръбнака и затова АТЛАС ТЕРАПИЯТА има по-скоро решаващо значение в профилактиката или в началния стадии на развитие на дисковата херния.
ПРИ ВЕЧЕ ПРОВЕДЕНА АТЛАС ТЕРАПИЯ МНОГО ПО-РЯДКО СЕ ПОЯВЯВАТ ДИСКОВИ ХЕРНИИ.
Движението е втория важен фактор за подобряването и стабилизирането на мускулите и предотвратяване на дисковата херния. Затова и при хората,които се движат дискови хернии се появяват доста по- рядко.
САМО ГРЪБНАЧЕН СТЪЛБ,КОЙТО Е ИЗКРИВЕН МОЖЕ ДА РАЗВИЕ ДИСКОВА ХЕРНИЯ.
ПРАВИЛНАТА СТОЙКА Е ОПРДЕЛЯЩА ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ НА ДИСКОВАТА ХЕРНИЯ.